Dalším projektům na vybavení středních škol byla schválena dotace z ROP SV

Ing. Vrzáčková Petra

vedoucí oddělení projektů financovaných z ESI fondů

• 19. 10. 2012 12:17

V průběhu roku 2013 bude Liberecký kraj realizovat další školské projekty spolufinancované z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod. Tyto projekty jsou zaměřeny na modernizaci učeben a dílen, včetně zajištění moderního vybavení a pedagogických prostředků, které mají zajistit kvalitnější a efektivnější výuku žáků. Žáci škol tak mají možnost osvojit si praktické dovednosti na zařízeních a přístrojích, které jsou dnes běžně používané firmami. Absolvent je tak lépe připraven splnit současné nároky zaměstnavatelů využívajících moderních technologických zařízení a tím je lépe uplatnitelný na trhu práce po absolvování studia. Zároveň tyto projekty poskytují možnost školám navázat či prohloubit partnerské vztahy s firmami, u kterých mohu žáci přímo vykonávat praxi.

Konkrétně půjde o následující projekty:

Název projektu

Celkové výdaje (v Kč)

Materiálně technické vybavení

Střední škola řemesel a služeb,

Jablonec nad Nisou

Digestoře

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, Železný Brod

Rekonstrukce dílen a Elektrolaboratoř SPŠT

Střední průmyslová škola technická, Jablonec nad Nisou

6 348 930,00

Samoobslužný mycí box dopravních prostředků pro praktické vyučování žáků technických oborů

Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant

2 371 870,00

Studijní zaměření Broušení a rytí drahých kamenů

Střední uměleckoprůmyslová škola, Turnov

2 261 981,00

Inovace a zvýšení stupně komplexity školního pracoviště autolakovny s měřením ekonomických a ekologických ukazatelů

Integrovaná střední škola, Vysoké nad Jizerou

5 149 645,00

Technologické centrum EXCELENT

Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a Vyšší odborná škola, Liberec

5 056 550,00

Číslicově řízené stroje pro praktické vyučování a další vzdělávání

Střední škola strojní, stavební a dopravní, Liberec

4 304 569,00

Rekonstrukce technického vybavení laboratoře a váhovny chemie

Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec

1 816 603,00

Zlepšení vybavení dílen odborného výcviku pro žáky v regionu Českolipsko – www.skolalipa.cz

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Česká Lípa

9 530 289,00

Modernizace laboratoří pro odbornou technickou výuku

Střední průmyslová škola, Česká Lípa

6 963 019,00

Investice do vybavení laboratoře pro stavební obory

Střední průmyslová škola stavební, Liberec

2 648 029,00

Dlaždičské práce pro 21. století

Střední odborná škola, Liberec

2 892 585,00

Většina z výše uvedených projektů v sobě kombinuje stavební úpravy a pořízení moderních technologií. Např. ve Střední škole hospodářské a lesnické ve Frýdlantu dojde k přístavbě dílen odborného výcviku a samoobslužného mycího boxu dopravních prostředků pro praktické vyučování žáků technických oborů. Přístavba bude sloužit žákům oborů Opravář zemědělských strojů, Strojní mechanik, Lesní mechanizátor, Zedník a Strojírenské práce. Dále dojde k vybavení pitevny zakoupením 2 ks kafilerních boxů a 1 ks pitevního stolu. Jiným příkladem je projekt, který bude realizován na střední průmyslové škole technické v Jablonci nad Nisou, zde budou rekonstruovány stávající dílny, modernizovat a vybavovat elektrolaboratoř pro praktickou výuku žáků této školy.

Naopak některé projekty jsou zaměřeny pouze na vybavení škol moderními technologiemi, jako např. ve Střední škole řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou, kde dojde k zakoupení nové výpočetní techniky, za účelem výuky předmětů informační a komunikační technologie, navrhování šperků a bižuterie, propagace, účetnictví, photo-shopu a jiných grafických programů.

V období 2008 – 2011 Liberecký kraj realizoval jedenáct obdobných projektů. Prostřednictvím podobně zaměřených projektů byly již v minulosti vybaveny např. tyto školy:

Integrovaná střední škola ve Vysokém nad Jizerou, Integrovaná střední škola v Semilech, Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Železném Brodě či Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola v Turnově.

Dle dosavadních ohlasů jsou podobné projekty přínosem nejen pro zmíněná školská zařízení, ale i pro samotné studenty.

regionální operační program