Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Čtyřlístek i Jára Cimrman. Nový průvodce přiblíží síť muzeí v kraji

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 09. 10. 2023 13:33
  • Kultura

Sdílet článek

Muzea městská, vlastivědná, regionální, technická. Síť muzeí, která mapují ve svých expozicích historii, je v Libereckém kraji široká. Inspiraci k jejich návštěvě přinese nový regionální průvodce.

„Muzea jsou přirozeným cílem návštěvy těch návštěvníků, kteří chtějí poznat nejen současnou podobu lokality, kam míří, ale také její historii. Mimo vlastivědných muzeí jsou v kraji muzea, která se specializují na konkrétní oblasti. Sem potom míří zájemci o to které téma. Právě nový průvodce pomůže lidem se v nabídce zorientovat,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V Archeologickém muzeu Šatlava v České Lípě se lze dozvědět o využívání jeskyní a skalních převisů lidmi od pravěku až do 20. století. Ve stejném městě se nalézá Centrum textilního tisku s interaktivní expozicí. Muzeum Čtyřlístek v Doksech se zase věnuje vývoji stejnojmenného komiksu. 

Řada muzeí v kraji představuje lidová řemesla a životy předků, například Dlaskův statek v Dolánkách, Vísecká rychta v Kravařích, Žijící skanzen v Jindřichovicích, Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou anebo Kittelovo muzeum na Krásné.

Libereckým krajem se vine Křišťálové údolí – oblast proslulá šperkařstvím, sklářstvím a výrobou bižuterie. Například Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově oslňuje leskem broušeného skla a křišťálovými svítidly. Ve Sklářském muzeu v Novém Boru si je zase možno koupit kopie historického skla. A to není vše: Novotný Glass Museum v Novém Boru shromažďuje sbírku moderního skla, užitého a výtvarného umění; z Křišťálového údolí ostatně vzešly i trofeje pro vítěze Tour de France nebo držitele cen Thálie. Největší muzeum věnované sklu a bižuterii je pak v Jablonci nad Nisou.  

Atmosféru Vánoc navodí minimuzeum betlémů v Železném Brodě. Na pohyblivý betlém kováře Jana Metelky láká Vlastivědné muzeum ve Vysokém nad Jizerou. Český génius a dobrodruh Jára Cimrman má své muzeum v Příchovicích a muzeum Eduarda Helda v Zákupech je ojedinělou přehlídkou masopustního a karnevalového zboží.

Technicky založené návštěvníky potěší svou expozicí Muzeum historické hasičské techniky v Chrastavě a Muzeum ozubnicové dráhy a výtopny v Kořenově. Ve Velkých Hamrech si v Muzeu energie mohou zájemci sami vyrobit elektrickou energii. Opomenout nelze ani muzeum automobilového konstruktéra Ferdinanda Porsche ve Vratislavicích nad Nisou.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky