Co je ramie a jak se pracuje na levandulové farmě? Veletrh Educa Week představí projekt Liberecký kraj sobě
- 07. 10. 2024 10:43
- Rozvoj
Řemeslo má zlaté dno a podnikat se dá udržitelným způsobem s ohledem na sociální, ekonomické i ekologické dopady. To jsou dvě hlavní myšlenky, které Liberecký kraj prostřednictvím projektů na podporu regionálních řemeslníků a sociální ekonomiky představí na libereckém veletrhu práce a vzdělávání Educa Week.
Lokální ekonomiku, místní řemeslníky, výrobce a producenty podporuje kraj dlouhodobě. Od roku 2021 sdružuje pod značkou Liberecký kraj sobě certifikované regionální výrobce i další řemeslníky s originálním produktem z celého kraje. Na webové platformě www.lksobe.cz najdou zájemci o regionální výrobky dnes již téměř 400 lokálních značek.
O projekt se stará Agentura regionálního rozvoje, která připravuje pro výrobce vzdělávací programy a hledá cesty, jak přiblížit témata, kterými jsou udržitelné podnikání, lokální ekonomika či sociální podnikání. Nezapomíná ani na mladší generace. Téma udržitelného a sociálně zodpovědného podnikání bylo jedním z těch, které mohli zpracovat účastníci studentské soutěže Ideathon v roce 2023. Tým studentek z liberecké obchodní školy se ho odvážně chopil, a i když se nestal vítězem, jejich nápady se přetavily do dvou reportážních videí. I do těch se zapojili mladí lidé z Dětské televize Liberec a vznikl tak unikátní formát, ve kterém mladí představují dva sociální podniky svým pohledem a slovy.
Díky spolupráci s týmem veletrhu tato videa uvidí i návštěvníci Educa Expo v rámci hlavního programu na pódiu a studenti a studentky středních škol z Libereckého kraje navštíví environmentální sociální podnik Levandulovna v Raspenavě a Družstvo TEXman v Liberci v rámci Educa Visit. Na vlastní oči tak uvidí, jak se v takových podnicích pracuje, jak vznikají jejich produkty, a především kdo jsou zaměstnanci sociálních podniků a v čem spočívá udržitelnost sociálního podnikání.
Z projektu Liberecký kraj sobě tak postupně vyrostl projekt cílený na podporu sociálních podniků podpořený přijetím Strategické koncepce rozvoje a podpory sociální ekonomiky a sociálního podnikání pro roky 2024–2025. „Nová koncepce si klade za cíl vytvořit v kraji příznivé prostředí pro rozvoj sociálních podniků a podporovat jejich zapojení do řešení společenských problémů. Současně bude Liberecký kraj i nadále podporovat tradiční řemesla a udržitelné podnikání, které přispívají k zachování místních tradic a k ochraně životního prostředí,“ řekl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Platforma Liberecký kraj sobě bude na Educa Expo prezentovat tradiční řemeslo. Na stánku se po tři dny vystřídají různí řemeslníci, a především žáci a studenti si mohou pod jejich dohledem vše vyzkoušet. Nejen pro pedagogy bude připraven katalog Řemeslo do škol. Ten představuje přehledným způsobem řemeslníky a výrobce, kteří nabízejí exkurze do svých dílen nebo mohou žáky s řemeslem seznámit na workshopu přímo v jejich škole. Katalog je také v elektronické podobě přístupný na webu www.edulk.cz v části Pedagogové/Exkurze za řemeslem. Nabídka se neustále rozšiřuje tak, jak přibývají noví řemeslníci v databázi Liberecký kraj sobě. Výrobce nabízející exkurze a workshopy najdou zájemci také na webu lksobe.cz v kategorii Zážitky.
Na jaká řemesla se mohou návštěvníci Educa Expo těšit? Se Soňou Růžičkovou tvořící pod značkou Věci z peci si ve čtvrtek 10. října vyzkouší točení na elektrickém hrnčířském kruhu, s použitím točírenské hlíny a hrnčířského náčiní. Včelařství, práci s úlem a včelími produkty představí Jolana Stáňová – Včely Jolana. Sklářský ateliér HZ GLASS DESIGN v pátek 11. října představí kombinovanou techniku dekorování skla a příchozí si budou moci vyzkoušet i řezání skla. Papyrea ukáže výrobu ručního papíru a v sobotu 12. října Martina Benešová z MYM – eco představí udržitelnou módu a netradiční látky z banánových, eukalyptových nebo bukových vláken, ramie, bambusu a konopí.
„Jsem přesvědčen, že podpora sociální ekonomiky a řemesel je klíčová pro budoucnost našeho kraje. Chceme vytvořit region, kde mladí lidé budou mít možnost nejen pracovat, ale také se aktivně podílet na jeho rozvoji," dodal Jiří Ulvr.
Liberecký kraj sobě je projekt, který spojuje místní producenty, řemeslníky a poskytovatele služeb. Jeho cílem je podpořit lokální ekonomiku, zkrátit dodavatelské řetězce a zvýšit povědomí o kvalitních regionálních produktech. Vykonavatelem dílčích aktivit Strategické koncepce podpory rozvoje sociální ekonomiky a sociálního podnikání v Libereckém kraji je Agentura regionálního rozvoje spol. s.r.o. Kontaktní osobou je Zuzana Rengerová, e-mail: z.rengerova@arr-nisa.cz, telefon: 602343643.