Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Česko-polská spolupráce pokračuje. Na projekty poputuje z evropského fondu téměř sedm milionů eur

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 22. 10. 2024 13:49
  • Rozvoj

Sdílet článek

Online zasedání 9. monitorovacího výboru programu INTERREG Česko-Polsko, na kterém bylo schváleno celkem 7 projektů zaměřených na ochranu životního prostředí a udržitelné hospodaření s přírodními zdroji, se konalo 17. října. Celková hodnota schválených projektů činí 6,8 milionu eur.

V rámci česko-polských přeshraničních projektů byly schváleny iniciativy zaměřené na klíčové ekologické a environmentální cíle, které mají zásadní význam pro ochranu krajiny a biodiverzity.

Prvním tématem v projektech je zlepšení schopností zadržování vody v krajině a prevence proti povodní. Další důležitou aktivitou je monitoring vlků, jejíž cílem je sledování této populace a hraje klíčovou roli v udržení ekologické rovnováhy. Klíčovou oblastí je také udržitelné hospodaření s lesními zdroji, které přispívá k ochraně a podpoře ekosystémů.

Přeshraniční pojekty představují důležitý krok směrem k posílení spolupráce mezi Českou republikou a Polskem v oblasti životního prostředí a udržitelného rozvoje. „Schválení těchto projektů je důkazem našeho společného závazku k ochraně přírody a zlepšení kvality života v našich regionech. Zasedání monitorovacího výboru podtrhuje důležitost mezinárodní spolupráce při řešení ekologických výzev a přispívá k dosažení cílů udržitelného rozvoje,“ uvedl Jiří Ulvr člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Mezi úspěšné žadatele z Libereckého kraje patří Technická univerzita v Liberci, která ve spolupráci s partnery Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk a Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" pracuje na společném výzkumu s názvem Odpadní vody bez hranic - problém mikroznečištění. Tento projekt získá dotaci ve výši 762 tisíc eur.

Interreg Česko-Polsko

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky