Česko-polská spolupráce pokračuje. Na projekty poputuje z evropského fondu téměř sedm milionů eur
- 22. 10. 2024 13:49
- Rozvoj
Online zasedání 9. monitorovacího výboru programu INTERREG Česko-Polsko, na kterém bylo schváleno celkem 7 projektů zaměřených na ochranu životního prostředí a udržitelné hospodaření s přírodními zdroji, se konalo 17. října. Celková hodnota schválených projektů činí 6,8 milionu eur.
V rámci česko-polských přeshraničních projektů byly schváleny iniciativy zaměřené na klíčové ekologické a environmentální cíle, které mají zásadní význam pro ochranu krajiny a biodiverzity.
Prvním tématem v projektech je zlepšení schopností zadržování vody v krajině a prevence proti povodní. Další důležitou aktivitou je monitoring vlků, jejíž cílem je sledování této populace a hraje klíčovou roli v udržení ekologické rovnováhy. Klíčovou oblastí je také udržitelné hospodaření s lesními zdroji, které přispívá k ochraně a podpoře ekosystémů.
Přeshraniční pojekty představují důležitý krok směrem k posílení spolupráce mezi Českou republikou a Polskem v oblasti životního prostředí a udržitelného rozvoje. „Schválení těchto projektů je důkazem našeho společného závazku k ochraně přírody a zlepšení kvality života v našich regionech. Zasedání monitorovacího výboru podtrhuje důležitost mezinárodní spolupráce při řešení ekologických výzev a přispívá k dosažení cílů udržitelného rozvoje,“ uvedl Jiří Ulvr člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Mezi úspěšné žadatele z Libereckého kraje patří Technická univerzita v Liberci, která ve spolupráci s partnery Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk a Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" pracuje na společném výzkumu s názvem Odpadní vody bez hranic - problém mikroznečištění. Tento projekt získá dotaci ve výši 762 tisíc eur.