Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Červené kontejnery jsou určeny pro elektroodpad

Mgr. Langer Jiří

  • 21. 09. 2011 15:40

Sdílet článek

 

V kraji už je 69 červených kontejnerů, lidé do nich už odnesli téměř 12 tun elektroodpadu

V současné době využívají občané Libereckého kraje 69 červených kontejnerů na drobné elektrospotřebiče a baterie. Lidé do nich dosud odevzdali k recyklaci téměř 12 tun elektroodpadu.  Uvedl to na dnešní tiskové konferenci v Krajské vědecké knihovně v Liberci člen Rady LK pro resort zemědělství a životní prostředí Jaroslav Podzimek.

Společnost ASEKOL zabývající se zpětným odběrem elektrozařízení umístila v kraji kontejnery za finančního přispění Státního fondu životního prostředí. Na jejich instalaci se podílel i Krajský úřad Libereckého kraje a konkrétní městská zastupitelstva. Kontejnery občanům ulehčují třídění elektrospotřebičů a zároveň zvyšují objem sběru menších spotřebičů. Spolupráce ASEKOLU se Státním fondem životního prostředí se však netýkala jen červených kontejnerů. Další nemalé finanční prostředky byly vynaloženy na instalaci E-domků a klecových kontejnerů. Celkem získal Liberecký kraj díky spolupráci s ASEKOLem 1 269 100 Kč, které byly investovány do zkvalitnění způsobu sběru a manipulace s elektroodpadem na sběrných dvorech. 

Občané Libereckého kraje za první pololetí roku 2011 odevzdali společnosti ASEKOL 350 tun vysloužilých elektrozařízení. Jen díky červeným kontejnerům se podařilo vytřídit přibližně 12 tun elektroodpadu. Kontejnery usnadňují lidem sběr drobného elektrozařízení již od roku 2008. V současné době jich je v Libereckém kraji rozmístěných 77.

„Červené kontejnery jsou umístěny vedle dalších barevných nádob určených pro třídění plastu, papíru nebo skla, kam jsou již občané zvyklí odpad odnášet. K žlutému, modrému a zelenému kontejneru tak přibyl nyní nový – červený,“ vysvětlila Iva Červená, regionální manažer společnosti ASEKOL, která iniciovala myšlenku vytvořit tzv. stacionární kontejnery na sběr elektroodpadu jako první v Evropě. Drobná elektrozařízení patří k nejhůře tříděným druhům elektroodpadu. Díky jejich malým rozměrům nejčastěji končí ve směsném odpadu, odkud se k ekologické recyklaci nedostanou a druhotné suroviny v nich obsažené, zůstávají nevyužité.

Kontejnery, které ASEKOL v celém kraji rozmístil, mají i box na baterie a akumulátory. Jejich další zpracování zajišťuje partnerský kolektivním systémem Ecobat.

„Kontejnery pokládáme za velký přínos pro jednotlivé obce, města i celý kraj. Jsou zajímavým doplněním aktivit kraje zaměřených na podporu a rozšiřování služeb v oblasti recyklace elektroodpadu a přibližování třídění k občanům. Díky červeným kontejnerům se obyvatelům kraje rozšířila sběrná síť vysloužilých elektrozařízení,“ zhodnotil projekt Jaroslav Podzimek.

Vedoucí odboru komunálních služeb magistrátu města Liberce Monika Šilarová k instalaci prvních červených kontejnerů ve městě říká: „Ochranu životního prostředí v našem městě považuji za jednu z podstatných priorit, a proto jsme přivítali tyto nádoby na drobný elektroodpad jako vynikající doplněk stávající liberecké sběrné sítě. Lidé si na ně již zvykli a vědí, že i elektro se má třídit.“

Do červeného kontejneru patří baterie a drobná elektrozařízení, jako jsou například kalkulačky, rádia, drobné počítačové vybavení, discmany, telefony a elektronické hračky. Naopak není určen pro sběr televizorů, počítačových monitorů, zářivek, úsporných žárovek, velkých domácích spotřebičů jako jsou třeba ledničky, pračky a chladničky. Tato větší zařízení se vybírají na sběrném dvoře, při mobilním svozu, případně je možné je odevzdat v prodejnách nebo opravnách elektrospotřebičů.

ASEKOL rovněž instaloval do partnerských sběrných dvorů uzamykatelné přístřešky tzv. E-domky a klecové kontejnery, do nichž se umisťuje elektroodpad zanesený do sběrných dvorů. V Libereckém kraji je 29 klecových kontejnerů a 15 E-domků. Důvodem instalace těchto zařízení je další zkvalitňování samotného procesu sběru a recyklace elektroodpadu, a to např. usnadněním manipulace pro obsluhu sběrného dvora díky klecovým kontejnerům nebo zvýšení bezpečnosti díky E-domkům.

Na instalaci všech zmíněných sběrných prostředků bylo v Libereckém kraji vynaloženo celkem 1 269 100 Kč, z toho 761 460 Kč poskytl Státní fond životního prostředí a ASEKOL 507 640 Kč.

Na závěr setkání převzali z Fondu Asekol za výborné výsledky v třídění elektromateriálu

představitelé Smržovky, vedoucí odboru rozvoje Jarmila Kašparová 50 000 Kč k realizaci osvětového odpadového projektu,. Dále Liberce, vedoucí odboru komunálních odpadů Monika Šilarová obdržela šek na 60 000 Kč na realizaci projektu výstavby stání pro separaci odpadů na veřejně přístupných místech, a místostarosta Železného Brodu Miloslav Louma spolu s vedoucím odboru životního prostředí města Miloš Pala 64 000 Kč,.

„Tento finanční příspěvek věnujeme na rekonstrukci kamerového systém sběrného dvora, prozradil železnobrodský místostarosta Miloslav Louma.

 

Červené kontejnery

Vůbec první nádobou sloužící k ulehčení sběru a zvýšení výtěžnosti elektroodpadu se staly červené stacionární kontejnery. ASEKOL je poprvé vyzkoušel na podzim 2007 v rámci pilotního projektu v pěti obcích Středočeského kraje. Výsledky byly pozitivní a ASEKOL tedy přistoupil k umísťování červených kontejnerů do měst po celé České republice. K žlutému, modrému a zelenému kontejneru tak nyní přibývá nový – červený.

Od začátku projektu instalace červených kontejnerů se vybralo kolem 273 tun drobných vysloužilých elektrozařízení. V současnosti je v zemi k dispozici 1 373 kusů těchto kontejnerů.

Stacionární kontejnery prošly technickým vývojem. V celém Libereckém kraji jsou umísťovány nejnovější verze kontejnerů s otočným bubnem zamezující případným krádežím a speciálním boxem na baterie. Nádoby jsou určeny do exteriéru a jsou umísťovány do hustě zalidněných částí měst, většinou na sídlištích u již vzniklých separačních stání na ostatní druhy odpadu. 

Do červeného kontejneru patří baterie a drobná elektrozařízení, jako jsou například kalkulačky, rádia, drobné počítačové vybavení, discmany, telefony a elektronické hračky, mobilní telefony, apod. Rozměr otvoru pro vhození je 30 x 50 cm, což odpovídá standardní velikosti počítače.

 

 

 

 

 

ASEKOL, s.r.o., je nezisková společnost, která provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. V prosinci roku 2005 byl ASEKOL zapsán Ministerstvem životního prostředí ČR jako jediný systém pro zpětný odběr historických elektrozařízení v oblastech výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, hraček a vybavení pro volný čas a sport (tj. skupiny 3, 4, 6, 7 8, 9 a 10). ASEKOL má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s 4 214 městy a obcemi a 2 500 opravnami a prodejnami elektro. Další tisíce sběrných míst vznikly díky vývoji a instalaci různých druhů kontejnerů na drobná elektrozařízení. Provozovaných 11 152 sběrných míst zajišťuje společnosti ASEKOL nejhustší sběrnou síť vysloužilých elektrozařízení ze všech kolektivních systémů v ČR. V roce 2010 vybral ASEKOL od každého občana ČR průměrně 1,57 kg elektroodpadu.

 

Kontakty

AMI Communications, spol. s r. o.: Týn 641/4, Praha 1, Šimon Slavík, e-mail: simon.slavik@amic.cz, tel.: 234 124 112, www.amic.cz/press

 

ASEKOL s. r. o.:P. O. Box 47 460 11 Liberec 11, regionální zástupce pro Liberecký a Ústecký kraj: Iva Červená, e-mail: cervena@asekol.cz, tel.:725 570 985, www.asekol.cz

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky