Březnová PechaKucha Night Liberec přinesla opět nevšední zážitky
- 08. 04. 2024 11:08
- Digitální úřad
- Rozvoj
„Abychom pochopili Technologicus, musíme nejprve dobře pochopit Homo.“ Těmito slovy uzavřela třináctou libereckou PechaKucha Night česká archeoložka a popularizátorka umělé inteligence Sara Polak. Že bychom měli stavět lidství na první příčku, se shodla snad se všemi řečníky, kteří v polovině března zavítali do Kulturního centra Vratislavice 101010.
Populární PechaKucha Night si za svůj otvírák v roce 2024 zvolila téma Homo Technologicus a hledání role člověka ve světě technologií. Na pódium přivedla známé tváře z prestižního žebříčku Forbes 30 pod 30 i výrazné osobnosti z regionu, výzkumníky, lídry inovativních firem i odborníky na žhavá témata dneška. Pozornosti diváků se těšila témata vzdělávání, komunitní energetiky, budoucnosti nanotechnologií v Liberci potažmo ve světě a mnoha dalších.
„Ve společnosti se nadání často spojuje se samými jedničkami, vzorně připravenými úkoly, hlášením se o hodinách a zaléváním květin o přestávkách. Nadané děti se však vyznačují především kreativitou a mimořádně silnou motivací. Mohou být ale i zasmušilé a deprimované, pokud jim jejich okolí nerozumí,“ říká během svých šesti minut a čtyřiceti vteřin Eva Dušková, metodička nadání na volné noze. V angličtině se tyto děti nazývají „gifted“, tedy obdarované. Je potřeba je rozbalovat opatrně, jako křehké dárečky. Pak teprve vykvetou a stanou se mimořádně platnými členy budoucí společnosti.
„Energetika projde v následujících deseti letech obrovskými změnami. Čeká ji podobný posun, jaký zažily tlačítkové telefony za posledních dvacet let. Směrem k větší smartifikaci a jak já doufám i k decentralizaci a demokratizaci. Komunitní energetika může být nový Sherwood,“ říká na pódiu Michal Svoboda, odborník na energetiku ze Šluknovského výběžku a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Až šedesát procent národní energetiky podle něj mohou vlastnit občané, pokud se o to aktivně zasadí. Vzory v zahraničí jsou a není jich málo.
Miloslav Masopust, ředitel Elmarca, v druhé půli na pódiu představil jeden den s nanovlákny vyprodukovanými na strojích libereckého výrobce. „Probudíme se svěží v prodyšném ložním prádle z nanovláken, nadechneme se čerstvého vzduchu a napijeme čisté vody, obojí díky filtračním schopnostem nanovláken. Sedneme do elektromobilu, v jehož baterii budou figurovat nanovlákna nebo do dieselového automobilu s dokonale odfiltrovanými zplodinami. I to si dokážu představit, opět díky nanovláknům,“ říká Masopust a jmenuje další a další oblasti využití libereckého NANO od funkčního oblečení přes potravinářství až po farmaceutiku a medicínu. Ve většině těchto odvětvích se prý již nanovlákna používají a čekají na příležitost rozšíření mezi širokou veřejnost.
Celkem otevřela první letošní PechaKucha Night jedenáct zajímavých témat a vy se o tom můžete přesvědčit díky záznamu na Youtube kanálu 1012plus. Letos rozhodně nekončíme „V kalendáři máme již pevně zakotvena dvě další pokračování, 14. června v Oblastní galerii Liberec a 28. srpna opět ve vratislavických Desítkách, opět v rámci programu libereckého Crystal Valley Week,“ zve na další akce Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.