Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Bezpečně nejen po Krkonoších. V zimě hory neradno podceňovat

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 14. 11. 2024 08:32
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Zima je v Krkonoších dlouhá a v těchto dnech už skoro klepe na dveře. I proto je důležité si připomenout, jak může vrtkavé počasí zdánlivě poklidnou horskou hřebenovku proměnit v boj o život, a to bez nadsázky. Krkonoše jsou totiž jediné české hory s vysokohorským rázem, proto je dobré se s nimi před túrou seznámit a především – připravit se. Základní a nejdůležitější pravidlo zní: Nepodceňujte hory, jejich terén ani počasí, a naopak, nepřeceňujte své síly.

Dobrá příprava a zkušenosti – to jsou základní předpoklady a hlavní pilíře toho, aby případnou krizovou situaci v horách turista zvládl. Jak se tedy co nejlépe na horskou túru připravit? Níže je několik tipů.

Nechoďte sami, nebo informujte své blízké o trase

Na horskou túru je ideální vyrazit ve dvou, nejlépe ve třech. Pokud ale dáváte přednost samotě před společností, řekněte alespoň někomu z vašich blízkých, jakou trasu jste si zvolili, případně ji zaznamenejte do aplikace Záchranka, kterou rozhodně doporučujeme mít staženou v telefonu. K zaznamenávání vaší trasy slouží funkce Kniha túr. Kromě Záchranky dobře poslouží i Mapy.cz

„Obě aplikace patří v současné době k základnímu vybavení nejen na horskou túru. Záchranka vám pomůže při řešení krizové situace a může rozhodnut o tom, zda se k vám složky integrovaného záchranného systému dostanou skutečně včas. Stiskem jednoho tlačítka odešlete nouzovou zprávu s informací o vaší přesné poloze a zároveň vytočíte linku 155,“ vysvětluje důležitost aplikace ředitelka destinační společnosti Krkonoše Eva Šulcová.

V případě, že nejste v ohrožení života a jen jste odbočili na nesprávnou lesní pěšinku, poslouží vám dobře Mapy.cz, pro jejich správné fungování si ale nezapomeňte stáhnout i jejich offline verzi, která vás bude navigovat i bez signálu.

Počasí, počasí a zase to počasí

Vysokohorské počasí je zrádné, a ne vždy lze jeho vývoj předpovídat. Je to obecně známá věc, ale je důležité si ji pravidelně připomínat. Své o tom ví i Alena Zárybnická, meteoroložka a milovnice Krkonoš, která v podcastu Naše Krkonoše vrtkavé horské klima vystihla v jedné větě: V horách je jinak vždycky úplně všechno.

Meteorologický radar a aplikace o počasí mohou být dobrým rádcem, v horách na ně ale zcela spoléhat nelze. Proto jevíce než žádoucí se raději vybavit na všechny možné varianty a nenechat se překvapit. Nápomocné mohou být i webkamery umístěné na hřebenech, které přiblíží skutečný stav povětrnostních podmínek.

Rukavice, čepice, ale i náhradní oblečení

Další zásadní věcí jsou správně zvolené svršky, protože jak praví staré norské přísloví: Neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení. Co by tedy nemělo v batohu chybět, když vyrážíte do hor?

Jednoznačně náhradní oblečení (funkční triko, čelenka, čepice, ponožky), nepromokavá vrchní vrstva nebo pláštěnka, svetr či mikina navíc a lékárnička. Jídlo a dostatek pití.

Dobrými pomocníky jsou také boty s pevnou podrážkou či trekové hole a když hory zasype sníh a udeří mrazy, rozhodně není k zahození mít s sebou i nesmeky. Nezapomeňte si do batohu přibalit taky nákrčník a čelenku nebo čepici proti větru. V chladnějším období budete vděční za slabší rukavice.

Terén, převýšení a náročnost trasy

Než se vydáte na túru, nastudujte si také informace jak o délce a náročnosti terénu trasy, tak i o jejím převýšení. Určitě je také dobré vědět, jestli po cestě potkáte útulny, boudy či jiná útočiště pro potřebu odpočinku nebo občerstvení.

„Všem návštěvníkům Krkonoš také doporučujeme, aby sledovali aktuální omezení a uzavírky související jak s údržbou tras, tak například s tokajícím silně ohroženým tetřívkem,“ apeluje Šulcová. Informace o uzavírkách či neprůchodnosti tras v Krkonoších najdete na veřejném mapovém portále Správy KRNAP, stačí zakliknout vrstvu Omezení průchodu na cestách.

Národní park má svá pravidla

Krkonošská příroda ukrývá poklady světového významu, ať už se bavíme o unikátním reliéfu modelovaném ledovci, nebo o Krkonoších mluvíme jako o o ostrově jedinečné arkto-alpínské tundry uprostřed Evropy. I proto je již šedesát let národním parkem.

Pravidla chování na jeho území určuje Návštěvní řád a platné zákony. Abychom cenné přírodní dědictví zachovali, je třeba je dodržovat. Jejich respektování nikterak nesníží kvalitu a intenzitu prožitku v křehké krajině. Základní pravidlo zní: „Zůstaňte na cestě!“

Horská služba je neodmyslitelnou součástí hor

Členové Horské služby jsou často lidé, kteří v horách vyrůstali a jejichž osud je s nimi navždy spojen. Jsou to také odborníci, kteří museli projít náročnými zkouškami, aby tuto bohulibou profesi mohli vykonávat. Proto jim naslouchejme, nechme si poradit a buďme při pohybu na horách pokorní. Nikdy nevíme, kdy budeme potřebovat jejich pomoc.

TZ: Krkonoše – svazek měst a obcí

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky