Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

SVÍTÍME ORANŽOVĚ, PROTOŽE JE MEZINÁRODNÍ DEN PROTI NÁSILÍ NA ŽENÁCH –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ORANGE THE WORLD | 25. 11. –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 10. 12. 2024

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Bezpečná škola. Akce v České Lípě ukázala, jak čelit kybernetickým útokům a dezinformacím 

Bc. Růžena Filipová Dis.

krajský RIS3 koordinátor, pracovník Informačního a datového portálu LK

  • 29. 11. 2024 08:32
  • Rozvoj
  • Školství

Sdílet článek

Jak odhalit falešné zprávy a manipulované fotografie? Jak zabezpečit školní sítě před hackery? A proč je kritické myšlení klíčem k bezpečnějšímu digitálnímu prostředí? Na tyto otázky odpověděli experti na kyberbezpečnost během akce Bezpečná škola v digitálním věku, která proběhla ve středu 27. 11. na Střední průmyslové škole v České Lípě. Pořádal ji tým EDIH Northeast Bohemia (EDIH NEB) Agentury regionálního rozvoje za účasti více než 40 učitelů a ředitelů z Českolipska.
 

Učitelé a ředitelé se dozvěděli, jak zabezpečit nejen své osobní údaje, ale také školní sítě, žákovské databáze a další citlivé informace. „Učitelé a ředitelé si odnesli nejen tipy, jak chránit své heslo před nenechavými žáky, ale i jak zabezpečit školní databáze a sítě proti těm, kdo nejsou zrovna na seznamu absolventů. Kyberútoky na školy nejsou sci-fi, a my chceme, aby byly na tyto situace připravené lépe než na písemku z matiky,“ říká Edvard Kožušník, statutární náměstek hejtmana pro hospodářský a strategický rozvoj.

 

Ochrana dat jako klíčový úkol škol

Jak hackeři mohou zneužít váš mail, jméno či doménu, prakticky předvedl etický hacker Pavel Matějíček. Řešením je podle něho používání správce hesel, dvoufaktorové ověřování a bezpečné sdílení. Varoval mimo jiné před veřejnými odkazy na fotoalba, což bývá problémem hlavně u mateřských škol. „Vždy je potřeba přístup umožnit jen konkrétnímu člověku, který se přihlásí přes svůj mail a heslo. Veřejné odkazy se totiž vždy dají odhalovat a dohledávat,“ zdůraznil Matějíček.

Kromě osobní odpovědnosti uživatelů je zásadní i technické zajištění bezpečnosti. Školy a další instituce by měly věnovat pozornost modernizaci svých IT infrastruktur, například pomocí segmentace sítí nebo zavádění technologií umožňujících centralizovanou správu a ochranu dat.

 

Kritické myšlení: nástroj proti dezinformacím

Vedle technických řešení je podle středoškolského pedagoga a lektora Václava Maněny klíčové rozvíjet kritické myšlení. „Technologiím dnes neuniknete, ale můžete je používat s rozumem. Je naivní si myslet, že mě se hackerské útoky netýkají. Schopnost analyzovat texty, identifikovat manipulativní prvky nebo rozpoznat falešné zprávy by měla být součástí výuky ve všech předmětech, od češtiny přes občanskou výchovu až po matematiku,“ říká Maněna.

Učitelé se během jeho přednášky seznámili například s nástroji na ověřování fotografií a identit či s metodami, jak bezpečně přistupovat k e-mailům. „Hackeři často pracují s naší nepozorností a neznalostí. Jejich útoky jsou dobře zacílené, znají naše citlivá místa. Stačí kliknout na špatný odkaz nebo sdílet osobní údaje, a problém je na světě,“ dodává. Odborníci se shodují, že nejlepším antivirovým programem stále zůstává naše hlava.

 

Juniorní centrum excelence pro kyberbezpečnost

Právě na Střední průmyslové škole v České Lípě, kde se akce konala, vzniká i Juniorní centrum excelence pro kyberbezpečnost, jehož nositelem je Liberecký kraj. Podobná centra by měla vyrůst ve všech krajích. Projekt na té českolipské, které by mělo být centrálním pro celý Liberecký kraj, je hotový, s výstavbou by se mělo začít v lednu. Centrum poskytne nové možnosti pro výuku IT i řešení kybernetických hrozeb. „Vznikne zcela nová infrastruktura s virtuální laboratoří, která bude přístupná i dalším školám a firmám v kraji. Chceme vytvořit prostředí, kde se budou moci studenti i učitelé vzdělávat a připravovat se na reálné situace kybernetických útoků,“ uvedl Petr Veselý, ředitel Střední průmyslové školy v České Lípě.

 

Další semináře i ocenění na evropské úrovni

Seminář Bezpečná škola v digitálním věku byl prvním ze tří plánovaných setkání, které organizuje tým EDIH NEB. Další akce proběhnou v Liberci a Turnově, přičemž všechny jsou zdarma a otevřené učitelům i ředitelům škol. Je potřeba se na ně jen předem registrovat.

„Už na jaře jsme měli velmi pozitivní zpětnou vazbu od učitelů na sérii školení o AI, které jsme pořádali na několika místech v Libereckém kraji. Projevili zájem o více podobných akcí, což jen potvrzuje, jak aktuální toto téma je,“ říká Petr Dobrovský z Agentury regionálního rozvoje, která kromě vzdělávání pomáhá školám získat na digitalizaci i finanční prostředky. Za organizaci těchto vzdělávacích akcí získal tým EDIH NEB dokonce 1. místo v prestižní evropské soutěži All Digital Awards v kategorii Best Event.

 

EDIH NEB

Projekt Evropský digitální inovační hub Northeast Bohemia (EDIH NEB) poskytuje služby malým a středním firmám (do 499 zaměstnanců) a veřejným organizacím primárně z Libereckého a Královéhradeckého kraje. Najdete zde na jednom místě veškeré poradenství, možnost testování a implementace digitálních technologií, služby a vzdělávání na téma digitalizace či pomoc s dotačním managementem. Nabízí podporu a poradenství expertů na digitalizaci a dotační management od členů konsorcia EDIH NEB.

EDIH

 

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky