Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.
Více informacíHejtman se zúčastní pietního shromáždění ke Dni památky obětí holocaustu a předcházení zločinů proti lidskosti
- 24. 01. 2011 16:32
Hejtman LK Stanislav Eichler, náměstci hejtmana LK Radek Cikl a Vít Příkaský (všichni ČSSD) se spolu s představiteli Statutárního města Liberec v čele s primátorem Janem Korytářem, příslušníky Židovské obce Liberec a zástupci dalších společenských a kulturních organizací zúčastní 26. ledna v 16 hodin v Památníku obětem šoa v Liberci – Ruprechticích pietního shromáždění u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinů proti lidskosti.
V Památníku budou přítomni také zástupci Senátu PČR, Libereckého rómského sdružení, 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany, Českého svazu bojovníků za svobodu, Krajského vojenského ředitelství, Komunitního střediska Kontakt, Rady pro národnostní menšiny při KSK, ředitelé a studenti libereckých gymnázií a další.
Nebude chybět tradiční četba jmen židovských obětí - písmeno I.J. K a vystoupení Komorního dívčího sboru Severáčku. Pietní akt, který pořádá Magistrát města Liberce, zakončí modlitby – El mole rachamim a Kadiš.
Památník obětem šoa* z Liberce byl zřízen v zrekonstruované obřadní síni libereckého židovského hřbitova v r. 2008. Smyslem bylo dát každému z umučených alespoň symbolický hrob, z téměř 1700 libereckých Židů přežilo jen 37 osob. Jména zahynulých jsou umístěna po stěnách nad označením místa příslušného koncentračního tábora, je zde i schránka s ručně napsanými jmény. Od místa jde světelný paprsek, paprsky od všech míst se symbolicky setkávají s modrým, který směřuje k Jeruzalému. Nezbytné je i věčné světlo. Památník byl vytvořen podle návrhu Štěpána Gudeva.
Zvláštností židovských památníků je, že se u nich nekladou žádné květiny. Přinést se mohou pouze malé kamínky. Jde o starou tradici pocházející z dob, kdy byli Židé pouštním národem a pohřbívali své mrtvé do písku. Aby tělo nebylo znesvěceno např. tím, že by ho vyhrabala divá zvěř, vršily se na hroby mohyly z velkých kamenů. Když pak někdo takový hrob míjel, bylo zvykem na znamení úcty přidat další kámen. Dnes z této tradice zbyly jen zmíněné malé kamínky.
*šoa - hebrejské slovo znamenající zmar, zkázu, hebrejský ekvivalent slova holocaust