Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Hejtman se zúčastní pietního shromáždění ke Dni památky obětí holocaustu a předcházení zločinů proti lidskosti

Mgr. Langer Jiří

  • 24. 01. 2011 16:32

Sdílet článek

 

Hejtman LK Stanislav Eichler, náměstci hejtmana LK Radek Cikl a Vít Příkaský (všichni ČSSD) se spolu s představiteli Statutárního města Liberec v čele s primátorem Janem Korytářem, příslušníky Židovské obce Liberec a  zástupci dalších společenských a kulturních organizací zúčastní 26. ledna v 16 hodin v Památníku obětem šoa v Liberci – Ruprechticích  pietního shromáždění u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinů proti lidskosti.

V Památníku budou přítomni také zástupci Senátu PČR, Libereckého rómského sdružení, 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany, Českého svazu bojovníků za svobodu, Krajského vojenského ředitelství, Komunitního střediska Kontakt,  Rady pro národnostní menšiny při KSK, ředitelé a studenti libereckých gymnázií  a další.

Nebude chybět tradiční četba jmen židovských obětí - písmeno I.J. K a vystoupení Komorního dívčího sboru Severáčku. Pietní akt, který pořádá Magistrát města Liberce, zakončí  modlitby – El mole rachamim a Kadiš.

      
Památník obětem šoa* z Liberce byl zřízen v zrekonstruované obřadní síni libereckého židovského hřbitova v r. 2008. Smyslem bylo dát každému z umučených alespoň symbolický hrob, z téměř 1700 libereckých Židů přežilo jen 37 osob. Jména zahynulých jsou umístěna po stěnách nad označením místa příslušného koncentračního tábora, je zde i schránka s ručně napsanými jmény. Od místa jde světelný paprsek, paprsky od všech míst se symbolicky setkávají s modrým, který směřuje k Jeruzalému. Nezbytné je i věčné světlo. Památník byl vytvořen podle návrhu Štěpána Gudeva.
Zvláštností  židovských památníků je, že se u nich nekladou žádné květiny. Přinést se mohou pouze malé kamínky. Jde o starou tradici pocházející z dob, kdy byli   Židé pouštním národem a pohřbívali své mrtvé do písku. Aby tělo nebylo znesvěceno např. tím, že by ho vyhrabala divá zvěř, vršily se na hroby mohyly z velkých kamenů. Když pak někdo takový hrob míjel, bylo zvykem na znamení úcty přidat další kámen. Dnes z této tradice zbyly jen zmíněné malé kamínky.


*šoa - hebrejské slovo znamenající zmar, zkázu, hebrejský ekvivalent slova holocaust                      

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky