Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Babybox – a co dál?

Mgr. Langer Jiří

  • 01. 08. 2011 17:11

Sdílet článek

 

Babyboxy už v ČR zachránily životy 53 dětem. Nalezené děti pak absolvují cestu, na jejímž konci je čeká nová rodina, kde najdou lásku a nový domov. Od nalezení prvního miminka v babyboxu uplynulo pět let. Posledním zachráněným miminkem byl chlapeček, kterého našli začátkem července zdravotníci v babyboxu v Krajské nemocnici Liberec. V Libereckém kraji jsou v současné době nainstalovány dvě schránky – babyboxy, umožňující anonymní odložení novorozených dětí. Jedna se nachází v areálu Nemocnice Jablonec nad Nisou, p.o. a druhá v areálu Krajské nemocnice Liberec.

Jakmile někdo vloží miminko do babyboxu, zařízení upozorní zdravotnický personál. Pracovníci nemocnice po upozornění okamžitě spěchají k babyboxu, aby mohli miminku poskytnout potřebnou péči. Zároveň jsou povinni kontaktovat příslušný orgán sociálně právní ochrany dětí městského úřadu v místě nalezení dítěte.

 

Sociální pracovnice oddělení sociálně-právní ochrany dětí /dále jen OSPOD/ činí nezbytné kroky pro zajištění péče o dítě po jeho propuštění z nemocnice tak, aby byla řešena nejenom osobní péče o toto dítě, ale i jeho právní situace. Dítě, jehož rodiče nejsou známy, nemá v tuto chvíli svého zákonného zástupce, který by jej mohl zastupovat a rozhodovat za něj např. v otázkách kam má být dítě dále umístěno a kdo bude zajišťovat další péči. Z tohoto důvodu podává příslušný OSPOD k soudu návrh na ustanovení poručníka dítěti, návrh na umístění dítěte do další péče po jeho propuštění z nemocnice a návrh na určení jména a příjmení dítěte. Do doby, než rozhodne o těchto návrzích soud, zastupuje zájmy nezletilého dítěte orgán sociálně-právní ochrany dětí.

 

A kam pak směřují první krůčky dítěte z nemocnice? Po propuštění dítěte z nemocnice může být umístěno miminko například do péče zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, do dětského centra, do péče pěstounů na přechodnou dobu (tedy do péče pěstounů, kteří se věnují rané péči o děti) nebo i do péče budoucích osvojitelů.

 

K rozhodnutí o vložení dítěte do babyboxu mohlo vést rodiče mnoho příčin, mohli tak učinit unáhleně, nebo se nacházeli ve složité životní situaci, ze které v tu chvíli neviděli jiné východisko. Důležité je však říci, že rodiče dítěte, ale také další blízké osoby dítěti se mohou i později obrátit na oddělení sociálně-právní ochrany dětí s tím, že by rádi dítě dostali zpátky do své péče. Po prokázání biologického vztahu mezi rodičem a dítětem a důkladném prošetření poměrů rodičů a jejich schopnosti se o dítě starat, může soud rozhodnout o tom, že rodiče dostanou dítě zpět do své péče. Také by jim byla poskytnuta podpora, zejména orgánu sociálně-právní ochrany dětí.

 

V případě, že vlastní rodiče, případně jiné osoby blízké dítěti, neprojeví o navrácení dítěte zájem, orgán SPOD zjišťuje u soudem ustanoveného poručníka, zda vysloví souhlas s osvojením dítěte. Pokud je tento souhlas vysloven a současně je dítě vhodné pro předání do náhradní rodinné péče (zejména z hlediska zdravotního stavu), je příslušným orgánem sociálně-právní ochrany dětí městského úřadu nahlášeno Krajskému úřadu Libereckého kraje.

 

Po vytipování a projednání žadatelů, kteří jsou již zařazeni v evidenci osob vhodných stát se osvojiteli, poradním sborem krajského úřadu, jsou tito žadatelé neprodleně kontaktováni a následně seznámeni se spisovou dokumentací dítěte i dítětem samotným. Dle zákona mají budoucí osvojitelé 30 dní na seznámení se s dítětem a rozhodnutí, zda jej převezmou do předosvojitelské péče. Pokud vše proběhne v pořádku, nalezne miminko novou rodinu – mámu i tátu.

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky