Horní Vítkov získá nový vodovod. Díky dohodě s Polskem

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

• 06. 05. 2024 08:41
  • Turów

Za účasti polského velvyslance Mateusze Gniazdowského, senátora a chrastavského starosty Michaela Canova a dalších osobností započala stavba nového vodovodu pro Horní Vítkov. Obyvatelé tamní stovky domů, kteří zatím čerpají vodu pouze z vlastních studní, se vodovodu za 68 milionů korun dočkají díky Fondu Turów.

Na slavnostní zahájení výstavby vodovodu pro Horní Vítkov přijali pozvání významní hosté – kromě velvyslance Polska hejtman Libereckého kraje Martin Půta, ředitel odboru mezinárodních vztahů Ministerstva životního prostředí Michal Pastvinský, starostka partnerského města Lwówek Śląski Mariola Szczęsna, za dodavatelskou firmu Stavitelství Řehoř se představili ředitelka Martina Řehořová a jednatel Petr Jangl a nechyběl ani předseda Osadního výboru Vítkov Miroslav Balcar.

„Nečekal jsem, že se někdy dočkám chvíle, že se vybuduje vodovod v Horním Vítkově. Jsem rád, že se vlády České republiky a Polska dohodly na finančním narovnání v souvislosti s touto problematikou a přes Liberecký kraj se podařilo získat finance na výstavbu,“ uvedl starosta Chrastavy Michael Canov.

Problémy s pitnou vodou se v Horním Vítkově v posledních letech stupňují, studny vysychají. Jednak kvůli klimatickým změnám a pak také, což ale nebylo žádným geologickým posudkem přímo potvrzeno, kvůli nedalekému polskému uhelnému dolu Turów. Ten podle některých ekologických organizací lidem spodní vodu prostřednictvím těžby bere. Ať tak či onak, Polsko nabídlo lidem v pohraničí kompenzace, pro Horní Vítkov to znamená vodovod v délce zhruba šest kilometrů za necelých 70 milionů korun.

„Vodovod se bude financovat z fondu Turów, kde je momentálně asi 900 milionů korun. Nyní ještě hledáme cestu, abychom mohli peníze použít i na vybudování přípojek, které si za normálních okolností hradí sami majitelé nemovistostí. Usilujeme o to, aby dotčení lidé měli s vodovodem co nejmenší náklady. To, že se nám podařilo peníze do fondu získat, považuji za úspěch, skutečně nebylo prokázáno, že za úbytek spodních vod může pouze důl Turów,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.„Mám velkou radost z toho, že začínáme první konkrétní stavbu, která přinese vodu do nemovitostí lidem, kteří žijí v bezprostředním okolí dolu Turów. Dnes je to v Horním Vítkově, příští měsíc bychom se měli potkat ve Václavicích, také tam je situace s vodou špatná.“

„Stavba je plánována na 18 měsíců a na jejím konci zde bude vybudován přes pět kilometrů dlouhý vodovodní řad. Zároveň chci požádat o shovívavost a trpělivost s našimi pracovníky,“ řekl jednatel Stavitelství Řehoř Petr Jangl. Během stavby bude vjezd povolen jen rezidentům a dopravní obsluze. Objízdná trasa vede přes Mníšek.