Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

U příležitosti Dne učitelů kraj ocenil dvacítku nejlepších kantorů

Mgr. Langer Jiří

  • 02. 04. 2014 13:46
  • Rozvoj
  • Školství

Sdílet článek

Liberecký kraj, resort školství u příležitosti letošního Dne učitelů ocenil  v sídle Krajského úřadu LK v Liberci  20 nejlepších pedagogů ze škol a školských zařízení nacházejících se na území Libereckého kraje v roce 2013. Tři je získali  za významný přínos pro rozvoj školství v Libereckém kraji a ostatní za dlouhodobou tvůrčí pedagogickou činnost.

Učitele a hosty přivítal hejtman L K Martin Půta a členové Rady LK Alena Losová, Zuzana Kocumová, Hana Maierová, Josef Jadrný, Vladimír Mastník a Petr Tulpa. Přítomni byli také starostové měst, ředitelé škola rodinní příslušníci oceněných, přátelé a známí.

Slavnostní setkání a ocenění pedagogických pracovníků, kteří obdrželi diplom, grafický list a knihu Lázně, se konalo již podvanácté.

V kulturním programu vystoupil pěvecký sbor Skleněnky z Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy v Novém Boru a mladá čtyřčlenná kapela Nautica ze ZUŠ v Jablonci nad Nisou.

V úvodu odměnila krajská radní pro školství Alena Losová úspěšnou účastnici soutěže Zlatý Ámos, vítězku krajského kola Jirku Knížkovou ze ZŠ Na Šumavě v Jablonci nad Nisou, která se dostala i do celostátního finále.

Návrhy na ocenění pedagogických pracovníků ze škol a školských zařízení pro rok 2014 byly vyhlášeny pro dvě kategorie:

I. kategorie – Významný přínos pro rozvoj školství v Libereckém kraji

II. kategorie – Ocenění za dlouhodobou pedagogickou činnost

Navrhovateli byli ředitelé škol, pedagogické kolektivy, školské rady, profesní sdružení a školské asociace, Česká školní inspekce a představitelé samosprávy kraje a obcí jako zřizovatelů škol. Výběr oceněných z došlých návrhů provedli členové Výboru pro výchovu, vzdělávání, zaměstnanost a sport – orgánu zastupitelstva Libereckého kraje.

Ocenění v I. kategorii Významný přínos pro rozvoj školství v Libereckém kraji

1. Mgr. Vít Rakušan

Vít Rakušan je od roku 2007 ředitelem základní umělecké školy v Jablonci nad Nisou.

Vedle velmi dobrého manažerského vedení takřka padesátihlavého kolektivu, v němž se mu daří skloubit cit pro umění s nároky k plnění povinností, uplatňuje vlastní iniciativu ve velkých mezioborových projektech školy – jmenujme původní muzikál základní umělecké školy „Filmový Fanda“ z let 2010-11, a jabloneckou kulturní událost ze sklonku loňského roku - scénické provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby „Hej mistře“.

Z titulu své funkce spolupracuje s Městským divadlem, Eurocentrem a Jabloneckým kulturním a informačním centrem. Je členem Krajské umělecké rady základních uměleckých škol a členem kulturní komise při Magistrátu města Jablonec nad Nisou.

2. Mgr. Lenka Tulková

Paní magistra Lenka Tulková je již 22 let členkou pedagogického sboru Gymnázia v České Lípě, kdy vyučuje přírodovědné předměty. Je vedoucí učitelkou projektových dnů biologie a metodikem centra biologie. Dlouhodobě připravuje žáky na biologické, ekologické a matematické olympiády a soutěže.

Od roku 2002 vede přírodovědný kroužek Ekokřečci, v rámci něhož reprezentuje školu, město i kraj v ekologické soutěži „Zlatý list“. Během 12 let existence kroužek jedenáctkrát postoupil do národního kola.

Spolupracuje se chráněnou krajinnou oblastí, Společností přátel přírody a Českým svazem ochrany přírody, kde se -v rámci jejich aktivit - se studenty účastní nejrůznějších úklidových akcích v přírodě, sázení stromků, likvidace náletových dřevin, přenosu žab, čištění studánek a pomoci v lesních školkách…

3. Mgr. Jiřina Jelínková

Paní magistra Jiřina Jelínková působí v základním školství na Českolipsku od roku 1984 - pracovala v Mimoni, v České Lípě a od roku 1990 je v základní škole v Novém Boru, třída Generála Svobody, kde od roku 2010 zastává funkci ředitelky školy.

Pod jejím vedením se škola zapojuje do mnoha projektů a úspěšně využívá nabídky rozvojových programů ministerstva školství k získání finančních prostředků na podporu vzdělávání.

Z větších projektů jmenujme například:

- projekt Školy v pohybu zaměřený na kooperativní a projektové vzdělávání;

- projekt Centra podpory inkluzivního vzdělávání „Most“;

- projekt podporující technické myšlení „Za školou“, který vznikl ve spolupráci s technickou univerzitou v Liberci;

- nebo projekty společnosti KUSTOD „Autoevaluace v Libereckém kraji“ a „Zvyšování kompetence řídících pracovníků“.

 

II. kategorie - Ocenění za dlouhodobou pedagogickou činnost

Rozhodujícím kritériem pro výběr oceněných byla především dlouholetá a mimořádná pedagogická, výchovná nebo odborná činnost.

4. Jaroslav Prášil

Pan Jaroslav Prášil je učitelem odborných předmětů ve Střední uměleckoprůmyslové škole a Vyšší odborné škole v Turnově. Odborně se zaměřuje restaurování uměleckořemeslných předmětů z kovů a využití tradičních uměleckořemeslných technik v památkové péči.

Má velkou zásluhu na vzniku oboru Restaurování kovů na úrovni vyššího odborného a bakalářského vzdělávání.

Svou velkou životní zkušeností v uplatňování všech současných a hlavně historických uměleckořemeslných dovedností ve zlatnictví, ale i v ostatních navazujících technikách zpracování kovů, včetně znalostí technologií rozvíjí soustavně profesionální vztah a zodpovědnost studentů k restaurování.

Je členem Komise Ministerstva kultury pro restaurování a poradce MK pro udílení povolení k restaurování kulturních památek.

5. Jaroslava Vondráčková

Paní Jaroslava Vondráčková je se školstvím na Frýdlantsku spjata od roku 1970 – posledních 21 let jako učitelka v Základní a mateřské škole v Raspenavě.

Dlouhodobě usiluje o popularizaci výuky fyziky v základních školách. Fyziku vyučuje především formou tzv. heuristické metody výuky, kdy je žákům předložen formou experimentu problém a ti sami objevují a nacházejí řešení. Zařazuje také badatelsky orientované metody. Při výuce využívá moderní techniku. Organizuje pro žáky pravidelně exkurze související s výukou fyziky a pracovní výchovy jako jsou návštěvy Národního technického muzea v Praze, nebo akce NADOTECH. Metodicky vede žáky při aktivitách souvisejících s popularizací fyziky např. Pohár vědy Nobel.

V minulosti působila jako uvádějící učitelka pro mladší kolegy, vedla zájmové kroužky zaměřené na elektrotechniku.

6. Mgr. Věra Syslová

Paní magistra Věra Syslová vyučuje tělesnou výchovu v základních školách České Lípě. Od roku 1990 v základní škole Šluknovská. Kromě tělesné výchovy a německého jazyka, vyučuje také ruský jazyk, volbu povolání a vede kroužky jazyků. Je výchovnou poradkyní školy.

Sama je aktivní sportovkyní, která má ráda vysokohorskou turistiku, cyklistiku, v zimě běžky, takže svým osobním příkladem předává dětem již 35 let vztah ke sportu
a k aktivnímu a zdravému životnímu stylu.

Výrazně se podílí na sportovním dění školy, pořádá školní lehkoatletickou olympiádu, spoluorganizuje turnaje, lyžařské výcviky, turistické akce a nadstandardních sportovní aktivity.

7. Bc. Radovana Jiříková

Paní bakalářka Radoslava Jiříková pracuje od roku 1993 v mateřské škole při nemocnici v České Lípě - v současné době na pozici vedoucí odloučeného pracoviště mateřské školy Šikulka.

Práce s často se měnícím kolektivem hospitalizovaných dětí je rozmanitá a zároveň velmi náročná. Vyžaduje vysokou míru empatie a pracovního nasazení, a to ve specifických podmínkách nemocnice.

Paní Jiříková díky dlouholeté znalosti prostředí a vstřícné spolupráce s nemocničním personálem pomáhá dětem zvládat stres z neznámého prostředí, vyšetření a lékařských zákroků. Dokáže povzbudit jejich sebedůvěru a zároveň je chránit před situacemi, které díky svému věku nezvládají.

Pro dětí předškolního a mladšího školního věku připravuje každoročně projekty zaměřené na zdravý životní styl a prevenci.

8. Ing. Jan Lajer

Stovky absolventů „liberecké stavební průmyslovky“ rády a s humorem vzpomínají na postavu ing. Lajera – ať již na jeho sarkastická hodnocení desetiminutovek z deskriptivní geometrie, nebo nezapomenutelné hodiny branné výchovy, kdy ulehali do fiktivních zákopů, aby se ukryli před jaderným výbuchem.

Odborné předměty na liberecké stavební průmyslovce začal pan inženýr Jan Lajer vyučovat v roce 1970. Na přelomu 80. a 90. let se stal patronem zavádění výpočetní techniky do učebních osnov školy a tím se zasloužil o prosazování nových metod v didaktice výuky. V roce 1991 se stal nejprve zástupcem ředitele školy a od roku 2001 stál v čele školy.

Pod jeho vedením si i v čase nepříznivého demografického vývoje škola udržela vysokou odbornou úroveň a její absolventi tak nacházeli dobré uplatnění při dalším studiu nebo ve stavební praxi.

9. Vladimíra Jurigová

Paní Vladimíra Jurigová je ředitelkou Mateřské školy Korálek v Liberci – Aloisina výšina.

Vyjmenovat všechny aktivity, na kterých se za 24 let působení ve funkci ředitelky podílela, je takřka nemožné.

Po ukončení studia pedagogické fakulty se stala kvalifikovanou logopedickou asistentkou v resortu školství a zdravotnictví. Získala osvědčení ministerstva školství o způsobilosti vzdělávacího zařízení v oblasti primární drogové prevence. V roce 1990 vytvořila novou koncepci školy zaměřenou na seznamování dětí s cizími jazyky a ve spolupráci se sousední základní školou vytvořili projekt Krok za krokem. V roce 1994 byla v mateřské škole otevřena speciální třída. V roce 2013 ukončila speciální vzdělávací kurz Kineziologie a v rámci doplňkové činnosti byla ve škole zřízena Logopedická a Kineziologická poradna.

Jméno Mateřské školy Korálek pod vedením paní ředitelky Jurigové je - 18 let spjato s Libereckou Mateřinkou - přehlídkou tvořivosti dětí mateřinek.

10. Alena Stará

Paní Alena Stará se věnuje pedagogické činnosti již od roku 1980, nejprve jako učitelka mateřské školy a po studiu speciální pedagogiky zakotvila v základních školách praktických a speciálních – od roku 1987 v Lomnici nad Popelkou.

Věnuje se žákům se zdravotním postižením, poskytuje jim svým prostřednictvím nejen kvalitní vzdělávání, ale též maximální individuální podporu. Pomáhá jim při integraci do běžného života, připravuje je na vyšší stupeň vzdělávání. Patří k těm pedagogům, kteří dokáží v žácích vzbudit zvídavost a motivaci k dalšímu vzdělávání. Obohacuje výuku o vlastní propracované a pro žáky atraktivní výukové materiály, stimuluje je ke spolupráci a ke komunikaci. Dokáže nastavit individualizované nároky na žáky tak, aby odpovídaly jejich vzdělávacím možnostem. Formy a metody práce s jednotlivými žáky, jakož i kolektivní práci zvládá inovovat a přizpůsobit moderním trendům současného školství.

11. Milan Šír

Pan Milan Šír pracuje ve Střední odborné škole v Liberci, Jablonecká ulice od roku 1977. Nastoupil jako učitel odborných předmětů stavebních oborů a posléze přestoupil do pozice vedoucího mistra odborného výcviku a následně zástupce ředitele pro odborný výcvik.

Při své práci dokázal vždy propojovat odborné a pedagogické hledisko. Citlivě reagoval na potřeby vzdělávaných žáků v rámci odborného výcviku a připravoval jim optimální podmínky pro odborný rozvoj.

Vytvořil kvalitní síť spolupráce se zaměstnavateli a vždy nacházel vhodné možnosti spolupráce mezi školou, nejrůznějšími organizacemi a firmami pro praktickou výuku.

Svým působením velmi výrazně podpořil současnou podobu Střední odborné školy z hlediska jejího materiálního vybavení a zázemí, ale zejména posílil pozici školy mezi ostatními vzdělávacími institucemi. Mezi jeho nesporné zásluhy patří podíl na rozvoji odborného vzdělávání znevýhodněných žáků v SOŠ Liberec, celkové úrovně školy a jejích vzdělávacích výsledků.

12. Mgr. Ivana Mikesková

            Výuka tělesné výchovy – tréning mládeže – organizace závodů, soutěží, lyžařských, branných a cyklistických kurzů to jsou činnosti, které provázejí paní magistru Ivanu Mikeskovou po třicet šest let jejího působení ve školství.

Začínala ve středním odborném učilišti v Chrastavě, kde začala organizovat celostátní přebory v přespolním běhu. V Euroregionálním gymnáziu, kam později přešla, organizovala sportovní soutěže, lyžařské kurzy a závody horských kol. Ve střední škole a mateřské škole Na Bojišti, kde působí od roku 2007, organizuje sportovní turnaje ve volejbalu a florbalu, závody horských kol do vrchu s mezinárodní účastí. Vedle toho i maturitní plesy a vánoční akademie.

Má za sebou rozsáhlou publikační činnost se zaměřením na pořádání soutěží a závodů. Ze všech sportovních akcí pořizuje dokumentaci a píše sportovní kroniku.

13. Mgr. Heidemarie Polívková

Paní magistra Heidemarie Polívková je dlouholetou kvalifikovanou a velmi aktivní učitelkou německého jazyka v Základní škole v Jablonci nad Nisou – Liberecká.

Její práce se žáky neprobíhá jenom ve škole, ale také mimo rámec základních pracovních povinností. Podílí se na zajišťování spolupráce s partnerskou školou z Budyšína, zajišťuje zahraničních výjezdů jednotlivých tříd školy. Spolupořádá zahraniční výjezdy školního dětského pěveckého sboru Rolnička.

Ve škole vede kroužek německého jazyka, je metodičkou tohoto jazyka ve škole a metodickou vedoucí učitelů německého jazyka v okrese Jablonec nad Nisou.

Kromě pedagogické činnosti ve škole se také již 30 let jako trenérka věnuje sportovním nadějím v moderní gymnastice. Je předsedkyní oddílu moderní gymnastiky TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou.

Svými dlouholetými aktivitami ve škole i ve sportu pomáhá pozitivně působit na mládež a motivovat ji k další práci.

14. Mgr. Věra Machová

Paní magistra Věra Machová je 35 let věrná jedné škole - Základní škole doktora Františka Ladislava Riegra v Semilech.

Celoživotně se vzdělává – k prvotní aprobací ruský jazyk a tělesná výchova přidala německý jazyk, následně speciální pedagogiku. Paní učitelka je sportovkyní v pravém slova smyslu. Stala se proto propagátorkou projektu zdravého životního stylu. Snaží se přivést děti zpátky ke sportu. Uvedla do pohybu celou školu a všem vtiskla sportovního ducha. Podařilo se jí zapojit všechny žáky, jejich rodiče a většinu pedagogického sboru do plnění disciplín Odznaku všestrannosti olympijských vítězů.

Ve školním roce 2013/2014 se zapojila se žáky do projektu „ Podpora technického a přírodovědného vzdělávání žáků v Libereckém kraji“, který je zaměřený na získání praktických manuálních dovednosti důležitých pro běžný život žáků.

15. Mgr. Danuše Knejzlíková

44 let aktivní učitelské dráhy

Mgr. Danuše Knejzlíková pracuje ve Střední škole gastronomie a služeb v Liberci od roku 1970.

V průběhu své pedagogické praxe zastávala několik pozic - vychovatelka, vedoucí střediska praktického vyučování, vedoucí výchovy mimo vyučování a od roku 1987 jako učitelka a následně vedoucí učitelka.

V roce 1990 ukončila studium učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů - pedagogika a občanská nauka. Od roku 2003 zastává funkci zástupkyně ředitele pro teoretické vyučování.

Po dobu svého působení v řídící pedagogické činnosti se aktivně podílela na zpracování a inovaci školních vzdělávacích programů a zavádění do výuky i pokusném ověřování maturitních zkoušek a následné realizace státních maturit.

Aktivně se účastní přípravy projektů zahraniční spolupráce a stáží v Belgii, Švýcarsku, Polsku a na Kypru.

Podílí se na realizaci projektů Evropské unie - Hodnocení kvality vzdělávání v Libereckém kraji, Rozvoj žákovských kompetencí v hotelnictví a cestovním ruchu pro Evropu.

16. Mgr. Vlasta Nováková

            Paní magistra Vlasta Nováková nastoupila do školství v roce 1974, od roku 1977 pracuje jako učitelka v Základní škole U lesa v Novém Boru.

Po celou dobu své pedagogické praxe byla žáky a rodiči uznávána jako spravedlivá a přívětivá učitelka, jejímž cílem a zájmem bylo předat žákům maximum znalostí a dovedností.

Vystudovala aprobaci český jazyk - francouzský jazyk a tyto předměty po dobu své pedagogické praxe vyučovala.

Jak škola, tak zřizovatel oceňují její dlouholetou činnost
v oblasti výuky francouzského jazyka a budování partnerských vztahů Nového Boru s francouzským městem Aniche.

Výměnné pobyty českých a francouzských žáků organizovala paní Vlasta Nováková nepřetržitě od roku 1993 a díky její energii a nadšení měla řada českých dětí možnost navštívit Francii. Stejně tak se věnovala francouzským dětem při návštěvě České republiky, zajišťovala jim ubytování v rodinách a plánovala výlety, aby si děti z výměnného pobytu odnášely co nejvíce a co nejkrásnějších zážitků.

17. Mgr. Jaroslava Kroupová

V základních školách na Českolipsku působí paní Kroupová již 35 let – začínala v Mimoni, prošla školami v České Lípě a Zákupech, a od roku 2008 působí v základní škole v Kravařích.

Stala se mimořádnou metodickou autoritou předmětů matematika a zeměpis. Je vždy připravena pomoci novým či začínajícím kolegům, a to nejen v oblasti její kvalifikace. Jako dlouholetá třídní učitelka si dokáže poradit s problémy žákovského kolektivu, přistupuje k žákům lidsky a s pochopením. Zároveň však nikdy nezapomíná na důslednost svých požadavků a nároků, díky čemuž je pro žáky neochvějnou, ale jasně čitelnou lidskou autoritou.

Je členkou okresní komise Matematické olympiády pro okres Česká Lípa.

18. Mgr. Věra Kušnieriková

Svoji pedagogickou činnost zahájila paní magistra Věra Kušnieriková v roce 1971 v Dětském domově v Dubé, od roku 1975 pracuje v mateřské škole v Horní Polici na Českolipsku, z toho přes třicet let jako ředitelka.

Po celou dobu s usilovným pracovním nasazením rozvíjela školu v mnoha oblastech – dařilo se jí získávat finanční prostředky z jiných zdrojů, které využívala k modernizaci školy či vybudování školní zahrady.

Po celou dobu svého působení se paní Kušnieriková zapojovala do společenských akcí v obci Horní Police - vítání občánků, setkávání se seniory, vánoční, velikonoční představení pro širokou veřejnost.

Po dobu svého profesního života byla mnohokrát vystavena různým tlakům, ale vždy si svoji pozici čestně obhájila a dokázala, že je člověk na svém místě. Svým profesionálním, ale zároveň i osobním přístupem je příkladem svědomitého a pracovitého člověka.

19. Mgr. Světlana Vítečková

Paní magistra Světlana Vítečková pracuje v základních školách na Českolipsku od roku 1978. Poslední roky v Základní škole a Mateřské škole Jestřebí.

Po celou dobu pedagogického působení se paní Světlana Vítečková specializuje na vystudované obory – český jazyk a občanskou výchovu.

Byla, až do zrušení tohoto orgánu, okresní metodičkou českého jazyka. Zastávala funkci předsedkyně okresní komise olympiády z českého jazyka. Byla koordinátorkou tvorby školního vzdělávacího programu pro oblasti český jazyk a literatura, občanská výchova a etická výchova. Patnáct let cvičnou učitelkou studentů pedagogických fakult liberecké a ústecké univerzity.

Ve škole se aktivně podílela na stanovení vize a vzdělávací filozofie školy. Pravidelně připravuje společné školní programy mimoškolních akcí pro žáky a pravidelná společenská setkání s rodiči a veřejností. Školu, vzdělávání a region propaguje v tisku a na veřejných akcích.

20. Mgr. Vladimíra Hoření

Paní magistra Vladimíra Hoření vyučuje ve Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické v Liberci od roku 1978 – kam nastoupila hned po absolvování studií.

Po celou dobu svého pedagogického působení se věnuje hlavně výuce českého jazyka a tělesné výchovy. V rámci výuky českého jazyka připravuje žáky na různé soutěže a aktivity, spoluorganizuje olympiády z českého jazyka apod. V posledních letech rozšířila působnost také na výuku ekologie a biologie, stala se garantem environmentální výchovy a ve spolupráci s organizací ADRA zorganizovala řadu aktivit, které škole přinesly titul „SVĚTOVÁ ŠKOLA“. Spolupracuje s ekologickou organizaci ČMELÁK a se studenty se rovněž podílí na dvouletém projektu „Stromy pro krajinu“.

Podílí se na organizaci společenského života ve Vratislavicích, kde již 24 let také působí jako zastupitelka Městského obvodu Liberec – Vratislavice nad Nisou. ¨

 

NAUTICA

je mladá čtyřčlenná kapela z Jablonce nad Nisou, která vznikla v říjnu r. 2010 při základní umělecké škole a hraje převážně vlastní skladby (autorské skladby – svoje, nebo jejich učitele – p. Krajník) ve stylu rocku a folku. Má za sebou řadu úspěšných koncertů, vystoupení v televizi, nahrává svá CD, pravidelně se umísťuje na prvních místech hudebních soutěží jako např. Dětská Porta, festival Brána, Folkový kvítek, autorská Porta, Zlatý oříšek. NAUTICA hraje pod vedením zkušeného pedagoga Jana Krajníka, který jim pomáhá s jejich tvorbou.

NAUTICA hraje v tomto složení:

Radka Bělíková - 10 roků - baskytara, zpěv

Andrea Bělíková - 13 roků - elektrická kytara, zpěv

Jiří Samek - 15 roků - akustická kytara, banjo, zpěv

Martin Gorčík - 14 roků - bicí

Sbor Skleněnky z Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy v Novém Boru

Školní sbor SKLENĚNKY vznikl v září roku 2012, v současné době má 40 členek, jedná se o děvčata oboru Předškolní a mimoškolní pedagogika a Gymnázium.

Sbor vystupuje na akcích celého Libereckého kraje, nedávno vystoupil na Sympozium uměleckoprůmyslových škol v Liberci.

Před sebou má sbor tři vánoční koncerty a další akce, např. účinkování na plese s hudební skupinou AJETO, Skleněnou noc, Sklářské slavnosti atd. Za rok se mu podařilo získat již ocenění, kde byl za svůj pěvecký výkon odměněn Lomnickou hudební notičkou. Sbor vedou paní učitelky Markéta Bočková a Martina Severová. Vznik souboru v roce 2007 souvisel s tehdy nově otevřeným studijním oborem, pedagogickým lyceem. Pod vedením MgA. Jany Konvalinkové Ph.D. se sbor věnuje interpretaci širokého spektra hudebních žánrů od klasické hudby přes jazz a hudbu populární. Studenti pravidelně vystupují v domovech seniorů, v Jedličkově ústavu, zaměřují se i na spolupráci s mateřskými školami. Na svých koncertech se vždy snaží posluchače aktivně zapojit do uměleckého tvůrčího vyjádření.

Informace o ZUŠ Jablonec nad Nisou

Základní umělecká škola působí v Jablonci nad Nisou v různých podobách už od roku 1926. Od té doby prošla dlouhým a složitým vývojem, měnila se její podoba, názvy i působiště ve městě. V současné době působí v celkem 4 odloučených pracovištích v Jablonci nad Nisou a dokonce v sousedním Rychnově u Jablonce nad Nisou. Hlavní pracoviště sídlí v památkově chráněném objektu č. p. 47 v Podhorské ulici. Škola poskytuje vzdělávání ve všech 4 uměleckých oborech a bezmála 1100 žáků vyučuje 42 kvalifikovaných učitelů. Školu každoročně opouští asi 100 absolventů, kteří se následně věnují amatérské umělecké činnosti, nebo pokračují ve studiu na některé ze středních nebo vysokých uměleckých škol nejrůznějších zaměření. Mezi významné umělecké osobnosti spjaté s docházkou do jablonecké základní umělecké školy patří světové uznávaný klavírista Roman Wágner nebo umělecký vedoucí souboru Musica Florea Marek Štryncl. Z výtvarníků patří k významným osobnostem akademická malířka Hana Hančová nebo výtvarník Tomáš Plesl. Absolventem  školy  je rovněž úspěšný herec Petr Stach.

Ve škole působí řada vynikajících hudebních těles. V současné době nejznámější je mezinárodně uznávaný dětský pěvecký sbor Iuventus, gaude! vyhlášený Unií českých pěveckých sborů za Sbor roku 2012.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky